Pasaulinė pandemija nestabdo tarptautinės savanorystės Marijampolėje
Net ir šiuo sudėtingu laikotarpiu, kai pasaulį kausto suvaržymai dėl COVID-19 pandemijos, keliaujant jaunimas ieško progų, kaip išnaudoti savanorystės galimybę užsienyje. Ieškantys kur savanoriauti, užsieniečiai mielai renkasi metus praleisti Lietuvoje. Visuomenės ir verslo plėtros institutas, veikiantis Marijampolėje, koordinuoja tarptautinės savanorystės projektus ir bendradarbiauja su įstaigomis visame regione. Į Sūduvos kraštą nuo rudens savanoriauti atvyko jau 5 jaunuoliai: Marijampolės Sūduvos, Kalvarijos, Vilkaviškio „Aušros“, Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijose savanorystę jau pradėjo Ekaterina Koripadze (Sakartvelas), Tamari Kakrishvilli (Sakartvelas), Ulker Alasgarova (Azerbaidžanas), Nijat Agayev (Azerbaidžanas) ir Rodrigo Manglano Diaz (Ispanija).
Pagrindinė priežastis, kodėl savanoriai norėjo atvykti į Marijampolę – tai galimybė dirbti su moksleiviais. Pirmosiomis dienomis svečiai susipažino su gimnazijų bendruomenėmis, pristatė savo šalis, vedė anglų kalbos pamokas, dalyvavo mokyklų renginiuose ir turėjo galimybę dalintis savo patirtimis ir įžvalgomis.
Pirmoji savanorė, atvykusi į Marijampolę dar rugsėjį – Ulker. Ieškant savanorystės vietos, jai buvo svarbi galimybė dirbti su jaunimu, tad Ulker savanoriauja Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje. Lietuvoje ji jaučiasi labai gerai, džiaugiasi prasmingai leidžianti laiką: „nepaprastai gera padėti kitiems ir tapti bendruomenės, į kurią neseniai įsiliejau, dalimi“ – sakė savanorė.
Savanoris Nijat turi planų Lietuvoje pasilikti ilgiau, nes norėtų čia pradėti viešojo administravimo studijas. Jis savanoriauja Kalvarijos gimnazijoje. Džiaugiasi, kad greitai surado naujų draugų mokykloje: „Džiaugiuosi, kad gimnazijos bendruomenė mane šiltai priėmė. Jau susipažinau ne tik su kitais savanoriais, bet ir gimnazistais.” – sakė Nijat.
Marijampolės Sūduvos gimnazijoje savanoriauja Ekaterina ir Rodrigo. Jaunuoliai jau susipažino su mokyklos bendruomene, prieš prasidedant rudens atostogoms, dalyvavo mokyklos renginiuose, kur jau teko mokytis šokti lietuvių tautinius šokius.
Tamari savanoriauti pradėjo Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijoje. Pirmasis susitikimas su mokyklos bendruomene įvyko po būtinosios saviizoliacijos atvykus į Lietuvą pabaigos. Savanorė buvo nustebinta puikiomis gimnazistų anglų kalbos žiniomis. Kartu su mokyklos bendruomene aptarė pirmųjų darbų planus.
Jau šiek tiek pabuvoję Lietuvoje, visi vieningai sutaria, kad šalies gamtos grožis nustebino labiausiai. Savanoriai džiaugiasi pasirinkę Marijampolę. Šis miestas jiems kupinas ramybės, švaros ir gamtos grožio. Paklausus, kodėl nori savanoriauti užsienyje, visi atsakė panašiai: atvyko ieškoti naujų patirčių, stiprinti pasitikėjimą savimi, susipažinti su kitos šalies papročiais ir kultūra. Taip pat, jiems labai svarbu, kad savanoriaujant ne tik ugdomos asmeninės savybės, bet galima įsitraukti į mokyklų bendruomenių veiklą, neatlygintinai padėti kitiems žmonėms ir dalintis patirtimi.
COVID-19 situacija gerokai pakoregavo tarptautinės savanorystės procesus: „Esant dabartinei situacijai, turime daug iššūkių dirbant su tarptautiniais savanoriais. Pavyzdžiui, planuojant jų atvykimą į Lietuvą. Tačiau nepaisant organizacinių sunkumų, džiugu, kad savanorystę Lietuvoje renkasi motyvuoti jaunuoliai“ – sakė Visuomenės ir verslo plėtros instituto projektų vadovė Aistė Rutkauskienė.
Išbandyti savo galimybes, semtis patirties, mokytis kalbų ar pažinti kitas kultūras savanoriaujant, pageidauja vis daugiau jaunuolių. Savanoriauti užsienyje galima nuo dviejų savaičių iki 12-os mėnesių. Norint surasti vietą savanorystei, reikia registruotis į Europos solidarumo korpuso duomenų bazę ir nurodyti, kokios patirties kokioje šalyje ieškoma.
Visuomenės ir verslo plėtros institutas dar laukia atvykstant dviejų savanorių iš Rusijos ir Kosovo, kurie savanorišką veiklą vykdys Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje ir Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje.
Projektas yra finansuojamas Europos solidarumo korpuso programos.